Domov > Novice >

Kako izbrati pravi urinski kateter?

28. November 2023

Več kot 300 milijonov ljudi po vsem svetu redno uporablja urinske katetre zaradi različnih zdravstvenih težav, kot so zadrževanje urina, okrevanja po operaciji in/ali inkontinence.

Urinski katetri - votle, upogljive cevi, ki pomagajo pri uriniranju - pomagajo odvajati urin iz mehurja v zunanje dele telesa, kadar sami težko ''uporabljate stranišče''. Strokovno povedano - omogočajo kateterizacijo mehurja.

Ta postopek se praviloma izvaja po strokovni medicinski presoji, ampak, včasih se lahko tako bolnikom kot tudi medicinskem osebju raznolikost vseh oblik in funkcij urinskih katetrov zdi preobsežna, zato se težko orientirajo in morda ne izberejo pravilni kateter, ki zares ustreza zahtevam uporabnika.

Kot mednarodno priznan proizvajalec urinskih katetrov, si prizadevamo zagotoviti vrhunske rešitve za tiste, ki izvajate večkrat dnevno samokateterizacijo. Pomembno nam je, da je kateter za uporabnika kar se da udoben, hkrati pa mora seveda zanj pravilno in varno delovati.

V tem članku vam bomo podali koristne nasvete in opisali različne vidike sveta urinskih katetrov, da se boste lažje odločili kateri kateter je pravi za vas.

Vrste urinskih katetrov

Pri samokateterizaciji je ključnega pomena izbrati pravi tip urinskega katetra. Obstajajo različne vrste katetrov, ki se vstavljajo in uporabljajo na različne načine:

1. Intermitentni katetri

Urinski katetri, primerni za vsakodnevno večkratno, intermitentno kateterizacijo oziroma samokateterizacijo, so pogosto predpisani v primeru težav z mehurjem. Vaš zdravnik vam bo pomagal izbrati najprimernejšo možnost za samokateterizacijo, ob upoštevanju vaših specifičnih simptomov, življenjskega sloga in želja. Prav tako vas bo naučil pravilne tehnike samokateterizacije.

Katetri znamke greencath® https://tik.si/greencath/

2. Stalni katetri

Stalni urinski kateter vstavijo v sečnico medicinske sestre ali zdravniki, običajno v bolnišničnem okolju, in ostane v mehurju več tednov. Majhen balon na koncu katetra preprečuje, da bi se kateter izstavil. Drug konec katetra je povezan z izmenljivo zbirno urinsko vrečko, kjer se zbira urin, kar omogoča redno praznjenje mehurja.

3. Zunanji katetri

Zunanji katetri, pogosto imenovani kondomski katetri, so primerni samo za moške. Ti katetri so povezani z zbirno vrečko in jih namestite kot kondom čez penis. To omogoča neprekinjen tok urina iz telesa.

Velikost urinskih katetrov (premer in dolžina)

Pravilna izbira velikosti katetra je ključna za udobno in učinkovito kateterizacijo. Pri tem vam bo v veliko pomoč vaš zdravnik ali specialist, ki vam bo predpisal ustrezno velikost katetra glede na vaše specifične potrebe. Najpogosteje uporabljena velikost katetrov za ženske je približno 12 CH, medtem ko je za moške običajno priporočen kateter s premerom okoli 14 CH.

Dolžina moškega sečevoda je približno 18 do 20 cm. Dolžina ženskega sečevoda je približno 3 do 4 cm. To pomeni, da je ženski sečevod precej krajši od moškega. Urinski kateter za moške je dolg približno 30 do 40 cm, kateter za ženske pa približno 7 do 20 cm.

Premer urinskega katetra se običajno izraža v enoti Charrière, kar je posebna merska enota za majhne premere in se označuje s kratico 'CH'. Pomembno je vedeti, da en CH ustreza približno 1/3 milimetra, kar pomeni, da je 1 milimeter enakovreden 3 CH.

Pri izbiri katetra se morate zavedati, da katetri različnih premerov ponujajo različne prednosti. Katetri večjega premera omogočajo hitrejši pretok urina, kar je lahko zelo koristno. Vendar pa so lahko manj udobni pri vstavljanju in povečajo tveganje za morebitne poškodbe sečevoda. Nasprotno pa katetri manjšega premera omogočajo manjši pretok urina, vendar so običajno bolj gibljivi in udobnejši za vstavljanje.

Blagovna znamka greencath® ponuja široko paleto urinskih katetrov s hidrofilnim nanosom v različnih velikostih, ki ustrezajo posameznikovim potrebam, in sicer od CH06 do CH18, tako za ženske, moške in otroke. To vam omogoča izbrati kateter, ki najbolje ustreza vašim željam in udobju.

Za več podrobnosti o velikostih in lastnostih katetrov si lahko ogledate koristne smernice in navodila v priloženi brošuri. Povezavo do brošure najdete tukaj.

Material urinskih katetrov

Material, iz katerega je izdelan kateter, ima pomembno vlogo pri izbiri. Zelo pogosto je namreč neustrezen material lahko vzrok za alergijsko reakcijo. Na voljo so različni materiali kot so PVC, PVC free in silikon, pomembno pa je, da material ne vsebuje ftalatov, ki lahko povzročijo alergije. Za uporabnika je pomembno tudi ali ima urinski kateter hidrofilni nanos, ki v zadnjem obdobju izstopa. Katetri s hidrofilnim nanosom so nežni do pacienta in omogočajo lažje vstavljanje. Hidrofilni nanos zmanjšuje trenje med katetrom in sluznico sečnice, kar pripomore k manjši obremenitvi telesa.

Poleg hidrofilnega nanosa imajo greencath® katetri tudi dodatne druge pozitivne lastnosti, ki zmanjšujejo možnost poškodb sečnice in pojav uroinfekcij. Poglejte katere: https://tik.si/greencath/

Tip in oblika konice katetra

Katetri se razlikujejo tudi po obliki in tipu konic. Spodaj so opisane nekatere pogoste vrste konic:

1. Nelaton kateter

Nelaton kateter je primeren za vsakodnevno kateterizacijo in se uporablja predvsem za kratkotrajno uporabo pri uvajanju skozi sečnico za umetno odvajanje seča ali terapevtske namene. Gre za kateter z gladko konico, ki zmanjšuje nelagodje pri vstavljanju. Je enostaven za uporabo in dostopen pacientom.

Prednosti:

  • gladka konica zmanjšuje nelagodje pri vstavljanju,
  • enostavna uporaba in dostopnost,
  • matirana površina cevke, ki omogoča uvajanje z minimalno uporabo lubrikantov,
  • ekonomičnost izdelave in uporabe,
  • primerno za večino uporabnikov.

Slabosti:

  • Ni primerna za paciente z zožitvami sečnice ali drugimi anatomijami sečil, ki zahtevajo bolj specializiran kateter.

2. Tiemann kateter

Tiemann kateter ima koničasto konico, ki je delno zakrivljena na koncu. Ta zasnova olajša kateterizacijo pri ljudeh z ovirami v sečnici, kot so povečana prostata ali strukture.

Prednosti:

  • rahlo ukrivljena konica olajšuje premagovanje ovir v sečnici,
  • primerna izbira za paciente, ki imajo povečano prostato ali trpijo zaradi benigne hiperplazije prostate.

Slabosti:

  • Manj primerna za paciente z normalno sečnico, saj ukrivljenost konice lahko povzroči nelagodje pri vstavljanju.

3. Kateter z mehko konico

Kateteri z mehko konico predstavljajo sodobno rešitev za kateterizacijo. Imajo trdo osnovno cev in mehko konico, kar omogoča udobno vstavljanje in prilagodljivost anatomiji sečnice. Zaradi svoje fleksibilne narave so primernejši za paciente, ki imajo težave z drugimi vrstami katetrov.

Prednosti:

  • gladka in koničasta konica zmanjšuje nelagodje pri vstavljanju,
  • izjemno mehka konica za maksimalno udobje pri vstavljanju,
  • fleksibilnost konice v območju 360⁰ omogoča izredno prilagodljivost anatomiji sečnice,
  • obarvana konica omogoča odličen nadzor ob vstavljanju katetra, saj je dobro vidna,
  • primernejši za paciente s težavami pri vstavljanju preostalih dveh tipov konic katetrov.

Urinski kateter greencath® SOFT PLUS z mehko konico: https://tik.si/greencath/greencath-soft-plus-urinski-kateter-z-mehko-konico-nanosom-in-vodno-vrecko/

Slabosti:

  • Zaradi zahtevnejše tehnologije izdelave sodijo katetri z mehko konico v višji cenovni razred od standardnih katetrov.

Pri izbiri katetra se vedno posvetujte s svojim zdravnikom in upoštevajte njihove nasvete ter smernice.

Pravilna izbira katetra je ključna za vaše udobje, preprečevanje poškodb, ohranjanje zdravja sečil ter vam pomaga pri aktivnostih, ki so del vašega vsakdanjega življenja.

S pravilno izbranim katetrom boste bolje obvladovali svoje zdravstveno stanje, ohranjali kakovostno življenje in ostali aktivni ter neodvisni.

Izbira pravega urinskega katetra ni statična odločitev, temveč nenehna evolucija, podobna plesu, pri katerem morajo uporabniki svoje korake prilagajati spreminjajočim se melodijam zdravstvenega stanja, preferencam in dinamični pokrajini katetrske tehnologije.

Več informacij o greencath® urinskih katetrih s hidrofilnim nanosom najdete tukaj: https://tik.si/greencath/

  1. Meddings, J., Rogers, M. A., Krein, S. L., Fakih, M. G., Olmsted, R. N., & Saint, S. (2014). Reducing unnecessary urinary catheter use and other strategies to prevent catheter-associated urinary tract infection: an integrative review. BMJ quality & safety23(4), 277-289.
  • Jahn, P., Beutner, K., & Langer, G. (2012). Types of indwelling urinary catheters for long‐term bladder drainage in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews, (10).
  • Simpson, L. (2001). Indwelling urethral catheters. Nursing Standard (through 2013)15(46), 47.

 

V tem članku bomo demistificirali svet urinskih katetrov ter delili koristne nasvete, ki vam bodo pomagali izbrati pravega glede na vaše potrebe.